Často vážně, občas s vtipem, někdy velmi stručně zvěčněné názory na události v našem okolí. Blog na vlnové délce 555 nm.

Blog "Vysoká zvěř" slaví 10 let existence :) Děkujeme čtenářům za přízeň ...

.

.

sobota 26. března 2011

Hodina Země

Co je to hodina Země?

Hodina Země je každoroční událost pořádaná WWF, v níž se lidé, města a firmy společně hlásí k ochraně klimatu. Jedná se o hodinové zhasnutí světel, ať již veřejného osvětlení, štítu firmy nebo ve vlastním obýváku.

Kdo Hodinu Země organizuje?

Hodinu Země pořádá největší světová ochranářská organizace - WWF. Ta v roce 2010 oslovila Český svaz ochránců přírody, aby akci koordinoval v Česku. Konkrétní organizační práci má na starost základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica, která se rozhodla v organizaci akce pokračovat i v dalších letech.

Akce se v roce 2011 koná také jako součást projektu ČSOP Veronica Zhasněte a uvidíte, který finančně podpořil Státní fond životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí ČR.

Jak probíhala Hodina Země v minulosti?

Hodina Země 2010 byla patrně největší světová událost se zapojením veřejnosti. Propojila zhasnutím (leckde i na celou noc) více než miliardu lidí na celé planetě, ve více než 6000 ob­cích, propojila veřejný i soukromý sektor. Historie Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, kdy více než 2,2 miliónu domácností a firem v australském Sydney vypnulo na hodinu svá světla. Uply­nul jeden rok a Hodina Země dosáhla již do 370 měst a obcí, ve více než 35 zemích, v 18 časových pásmech. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Odhadem 50 až 100 milionů lidí po celém světě zhaslo v roce 2008 v rámci Hodiny Země svá světla. Na jednu hodinu navíc potemněly světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate v San Francisku, římského Kolosea, reklamy na Coca-Colu na náměstí Times Square nebo hotelu Jumeirah v Dubaji.

Ve svém třetím roce se Hodina Země 2009 zapsala do historie jako dosud nej­rozsáhlejší dobrovolná akce vůbec, představovala první celosvětové vyjádření názoru. I úspory energie ukazují, že stovky milionů lidí hlasovaly pro Zemi tím, že svá světla vypnulo 4159 měst v 88 ze­mích včetně 79 hlavních měst a 9 z 10 nejlidnatějších velkoměst. Mezi světově známými stavebními památkami, které podpořily akci zhasnutím, byla např. Sfinga a pyramidy v Gíze, socha Krista Spasitele v Brazílii nebo pařížská Eiffelova věž. Tento jednoduchý, přitom viditelný čin - zhasnutí světla - poskytl silný mandát světovým leadrům pro přípravu konference COP15 (Konference OSN o klima­tických změnách) v Kodani v prosinci 2009, i do budoucna.

Hodina Země 2010 byla důležitou výzvou pro každého jednotlivce, vládu či firmu, aby převzali zodpovědnost a sehráli tak svou roli při zajišťování udržitelné bu­doucnosti. Nejvýznamnější budovy a stavby napříč Evropou, Asií, Pacifikem, Středním Východem i oběma americkými kontinenty zůstaly potemnělé. Povzbu­zováním veškerých měst, firem i jednotlivců k účasti na této akci - vypnout světla byť i na pouhou jednu hodinu - obdržel svět důležité poselství, že je nutné zaměřit se na klimatické změny. Potvrdilo se, že přispět může každý z nás.

Více na http://www.veronica.cz/?id=495

Žádné komentáře:

Okomentovat