Často vážně, občas s vtipem, někdy velmi stručně zvěčněné názory na události v našem okolí. Blog na vlnové délce 555 nm.

Blog "Vysoká zvěř" slaví 10 let existence :) Děkujeme čtenářům za přízeň ...

.

.

úterý 22. října 2013

Pojdˇme to změnit - nová výstava Vysoké galerie

  Naše sesterské webové rozhraní "Vysoká galerie" v souladu s podporou předvolební kampaně SZ připravilo, či spíše na rychlo spíchlo:-) novou sezonní výstavu věnovanou sestřihu momentek předvolebního klání. Po shlédnutí je zřejmé, že váš zelený hlas nebude rozhodně osamocený.

neděle 20. října 2013

Proč opět volit Zelené

 Všem pravidelným i náhodným čtenářům tohoto blogu se pokusím v následujících několika řádcích objasnit, proč si myslím že i letos (možná více než kdy dříve) jsou dobrými kandidáty letošních předčasných voleb kandidáti Strany zelených.

   Je to skoro jako včera, když skončily volby roku 2O1O. Výsledky si ještě všichni pamatujeme. Panoval optimismus a dobrá nálada z jasné převahy pravicových a středových stran, ze které měla později vzejít silná a především odpovědná vláda. Tehdy jsme také na stránkách Vysoké zvěři otiskli článek s názvem "Celá Plzeň volila Stranu zelených". Dovolím si jen krátký úryvek:
 "...chtěl bych poděkat všem, kteří se nebáli a přidali se. Nenechali se zlákat lacinými sliby. Přemýšleli, že nezáleží jenom na tom, za kolik budeme žít, ale také kde budeme žít. Ostatně SZ nabízela řešení pro obě otázky. Mrzí mě, že mnoho lidí hodnotí podle viněty a ne podle obsahu lahve. Možná se mýlím a tato vláda bude výborná. Možná, bylo by to hezké, ale nevím, proč tomu nevěřím. Nevím, co si mám myslet o Věcech veřejných, o jejich zvoláních, o jejich populismu. Nevím, co čekat od TOP 09. Myslím, že brzy poznáme, že TOP není jen Karel. Třeba členové této staronové strany skutečně budou odpovědní. Možná, ale zatím nejsem přesvědčen. Bojím se, že mnoho voličů si koupilo zajíce v pytli...."

   Do jaké míry jsem se tehdy zmýlil, ať hodnotí každý sám. Také všichni víme, jakou hořkou příchuť v nás odpovědná vláda nyní zanechává. Nemohu se ubránit jakému si da ja vu, syndromu již viděného. I dnes se na nás valí dokonce několik nových stran, není bez zajímavosti, že sdružení ANO je také úzce spjato se soukromým podnikáním, role TOP 09 je dnes o něco čitelnější, zdá se že si přebírá roli nejsilnější pravicové strany. Potom nelze zanedbat sílící vliv levicových stran a také, byť jsem tomu zpočátku nevěřil nelze zapomínat na posilující roli SPOZ. Tady vnímám velké nebezpečí sílící role Hradu, jako možný předstupeň snahy změnit tradiční parlamentní systém na prezidentský. Ostatně obdobné snahy jsme mohli dobře spatřit v ustavování úřednické vlády. Shrneme li několik výše uvedených faktů, nově oproti roku 2010 čelíme hrozbě návratu naší země o desetiletí zpět ve smyslu sílící role levicových stran, zejména pak stále zaznamenáváme rostoucí popularitu komunistické strany (jistě faktor krátké paměti, přílivu voličů, kteří již nepamatují dobu před listopadem 1989 a jakési přirozené vlastnosti lidské paměti, která si snáze uchovává optimistické vzpomínky a negativní vytěsňuje). Upřímně nemyslím s,i že KSČM je dnes jiná, než byla před lety, za celou dobu kdy je tu s námi neprošla žádnou názorovou obrodou, žádnou sebereflexí, nezaznamenali jsme jedinou snahu o omluvu a odčinění minulých skutků. 
  Sociální demokracie má dnes jistě blízko k vítězství v letošních parlamentních volbách. Ne všechny body jejího programu musí být nutně špatné. Avšak je stejně jako ODS zatížena negativitou z minulosti, stále stejně jako ODS je její pozadí neprůhledné a změny, které na venek prezentuje mi spíše imponují jako změny kosmetické. Obě strany jsou si podobnější, než by se na první pohled zdálo, jen ČSSD nyní více profituje ze svého působení v opozici a sází na nyní ještě čerstvou rozhořčenost občanů, voličů z vládnutí ODS. 
  Novým stranám nelze vytknout nezajímavé body volebního programu. Avšak po přečtení mám dojem jisté prvoplánovosti, chybí zasazení do celkového konceptu a jak u ANO, či Úsvitu demokracie je cítit, že vše je měřeno ziskem, procenty HDP, klade se důraz na to za kolik budeme žít, avšak, kde budeme žít se z konceptu těchto stran vytrácí. Není bez zajímavosti, že hnutí ANO značnou měrou přispívají subjekty vlastněné zakladatelem hnutí Andrejem Babišem. Zde vidím nebezpečí ještě většího propojení politiky a byznysu. A poslední hřebíček do rakve volitelnosti pro mě představuje názorový protimluv volební kampaně. "Aby tu chtěly žít i naše děti...  Podpoříme investice do silnic a dálnic a infrastruktury". Představa, že moje děti si budou hrát mezi viadukty,z oken se budou dívat na tepající dálnice a hrát si budou  na dětském hřišti utištěném šedí betonové zástavby, mě upřímně děsí.
  Zelení pro mě tradičně představují liberální stranu, podporující rozvoj demokratických principů, stranu která se snaží společnost sjednocovat, bránit rozvoji extrémismu a násilí. Vnímání ekonomiky na principech trvale udržitelného rozvoje, odpovídá na otázku, že je stejně důležité vědět, kde budeme žít, jako za kolik. V parlamentu musí hrát důležitou roli v boji s korupčním prostředím, v upozorňování na nepravosti současné politiky a ve snaze o nápravu přehmatů z minulosti. A samozřejmě pro mě představují jistý svěží názorový proud, jak změnit pohled na současný politický systém, jak změnit zažité stereotypy.  Podrobněji lze body volebního programu najít na www.zeleni.cz.  
   Řekl bych, že v letošní volbě je Zelených v parlamentu třeba více než před třemi lety. Šance získat nad pět procent hlasů je velká, nesmíme se bát vyjádřit svůj názor. Greens up!

Strana zelených byla tento týden prohlášena za nejtransparentnější politickou stranu

Monitoring financování volebních kampaní: Jen do médií proteče stranickými účty nejméně 134 mil. korun

Týden před sněmovními volbami vydává protikorupční organizace Transparency International – Česká republika (TI) závěrečné hodnocení monitoringu financování volebních kampaní jednotlivých stran. Z výsledků vyniká, že řada stran pochopila, že větší transparentnost jim může pomoci v boji
o voliče. Zřizují transparentní účty, otevřeně informují o svých dárcích a volebních týmech. Začínají pozvolna uveřejňovat jména agentur, které pro ně kampaň připravují. O známku z transparentnosti usilují i další strany s volebními preferencemi pod 5 % /Piráti a SSD/.
V závěrečném kole hodnocení bylo monitorováno devět politických stran/hnutí s největším volebním potenciálem. Tyto politické strany byly požádány o aktualizaci plnění Kritérií dobré praxe
ve zveřejňování informací a otevřenosti kampaní a na základě jejich odpovědí a informací z dalších zdrojů vzniklo výsledné hodnocení monitoringu financování volebních kampaní těchto stran:
  • Přehledný transparentní účet, který je nutnou, nikoli však dostačující podmínkou větší průhlednosti financování, má pět z devíti hodnocených stran: ČSSD, KDU-ČSL, SZ, TOP 09, Úsvit.
  • Plánované výdaje zveřejnilo všech devět  stran.
  • svých dárcích jsou ochotny v reálném čase komunikovat tři strany: SZ, TOP 09, ANO. Strana TOP 09 informuje i o odmítnutých darech.
  • Složení svých volebních štábů zveřejnilo pět stran: ANO, TOP 09, KSČM, ODS, SZ.
  • Spolupráci s konkrétními reklamními, mediálními, právními a poradenskými agenturamiotevřeně deklarují 4 strany: ANO, SZ, TOP 09, KSČM.
Tabulka výsledky monitoringu financování volebních kampaní 2013
Plnění dalších kritérií dobré praxe je na www.transparentnivolby.cz/snemovna2013/.
Mediální výdaje jednotlivých stran
Monitoring TI se zaměřil také na mediální výdaje, které jsou často největší finanční položkou volebních kampaní. Jelikož náklady na reklamu v reálném čase lze zjišťovat jen velice obtížně, připravila mediální agentura  Starcom Media Vest Group kvalifikovaný odhad reálných cen, za které strany mohly nakoupit reklamní plochy. U billboardů odhad pracuje s předpokladem, že strany
si pronajaly v říjnu minimálně stejný počet ploch jako v září.
Kvalifikovaný odhad mediálních nákladů na volební kampaně monitorovaných stran k 16.10. 2013
Strana/hnutí
Outdoor
Radio
Tisk
Internet
Celkem
ANO
7 118 070
28 741
17 724 296
2 491 026
27 362 134
ČSSD
23 154 397
157 026
8 563 454
4 808 330
36 683 207
KDU-ČSL
3 205 923
8 281 067
439 568
11 926 559
KSČM
62 900
496 815
559 715
ODS
4 788 168
5 977 327
1 788 721
12 554 216
SPO Zemanovci
14 843 430
14 080 291
28 923 721
Strana zelených
745 000
104 901
2 300 000
3 149 901
TOP 09
10 200 000
1 516 623
657 243
12 373 866
Úsvit přímé demokracie
746 637
746 637
Celkem
64 117 888
185 768
57 491 412
12 484 888
134 279 956
Pozn.:  Náklady na outdoor SZ a TOP 09 dodaly obě strany.
Zdroj: Admosphere, s.r.o.                                                                                                                                                          
„I tato odhadovaná suma, která je zřejmě jen zlomkem skutečných mediálních nákladů, je přílišvysoká na to, aby protékala stranickými účty bez žádné institucionální kontroly. Což se nyní při absenci kvalitního zákona o financování politických stran děje, “ připomíná David Ondráčka, ředitel TI.
„Apelujeme na budoucí vládu a všechny parlamentní strany, aby byla přijata jasná pravidla týkající 
se financování politických stran a předvolebních kampaní. V porovnání s ostatními zeměmi EU jsme 

v této oblasti dlouhodobě hodnoceni velmi kriticky, což nám např. vytýká poslední zpráva GRECO
“, upozorňuje Petr Vymětal, politolog VŠE, člen správní rady TI.
 „Součástí projektu bude také zveřejnění podrobných životopisů lídrů kandidátek, včetně aktuální vizualizace jejich vazeb k firmám na základě dat z obchodního rejstříku a upozornění na jejich případné kontroverzní kauzy,“ dodává Jiří Fiala z občanského sdružení Naši politici. Více 
na http://www.nasipolitici.cz/cs/volby.
Partnerem projektu Transparentní volby je Fond Otakara Motejla. Velký díl práce na něm odvádějí také studenti Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
Tags: 

Ondřej Liška: Barva tvýho hlasu