V předchozích dílech jsme společně připravili chlebové těsto, roztopili pec a nyní přicházíme k tomu nejdůležitějšímu, tedy samotnému pečení. Pec by měla být vyhřáta na nějakých 200-220°C, před samotným sázením chleba do vnitřího prostoru pece (při uzavřeném komínovém tahu) vstříkneme malé množství vody, čímž vnitřní prostor takzvaně zapáříme.
Následně pomocí sázecí lopaty sázíme bochníky. Pokud chceme na budoucích bochnících docílit hladké kůrky, na lopatu je z ošatky nepřeklápíme, ale postupným natřásáním přesuneme (oblý hladký povrch tak zůstane navrchu a otištěný vzor ošatky naspodu budoucího bochníku). Chléb sázíme zhruba doprostřed pece, dbáme na zachování dostatečného rozestupu mezi bochníky.
Pec následně uzavřeme a při teplotě 200-220° pečeme 10-15 minut. Tím se vytvoří hnědá a křupavá kůrka a bochníky ještě trochu naběhnou. Po čtvrt hodině otevíráme tah do komína a přisávací otvory vzduchu. Teplota v peci by se tímto opatřením měla snížit asi na 160°. Při této teplotě již chléb pečeme dalších 45minut.
Po této době by měl být chléb propečen a můžeme jej vytahovat z pece. Ihned po vytažení potíráme bochníky osolenou vodou pomocí mašlovačky, ukládáme je do ošatky a necháme zcela vychladnout.
Z vlastní zkušenosti má chléb z tradiční pece o něco silnější kůrku, tedy pozor na zuby, ale chuť čerstvě upečeného chleba je vynikající, nemluvě o vůni, která prostoupí celou chalupu.
Přeji hodně zdaru a dobrou chuť.
P.S.: Popsaný postup je samozřejmě možno aplikovat i na pečení v klasické horkovzdušné troubě (teplota se zde bude mnohem snadněji regulovat a odpadá pochopoitelně roztápění pece:-) )
Žádné komentáře:
Okomentovat