Často vážně, občas s vtipem, někdy velmi stručně zvěčněné názory na události v našem okolí. Blog na vlnové délce 555 nm.

Blog "Vysoká zvěř" slaví 10 let existence :) Děkujeme čtenářům za přízeň ...

.

.

pátek 9. října 2020

Petice proti stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe

Vláda dnes schválila 15 miliard na pokračování projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe. To je nejen neuvěřitelný ekonomický nesmysl, na kterém získají jen někteří vyvolení stavebníci, ale také ohrožení krásných meandrů řeky Odry na hranicích s Polskem, nedaleko Bohumína.

Podepište petici na https://www.zeleni.cz/petice-sucho, aby se podařilo toto ekologické i ekonomické zlo zastavit!


Text převzat z oficiálních stránek Strany zelených www. zeleni.cz.

neděle 4. října 2020

Krajské volby 2020

 V médiích se nyní objevuje a ještě bude objevovat množství analýz právě skončených krajských voleb. Nejsem politolog ani komentátor a proto nechci a nebudu řady komentářů rozšiřovat. Nicméně za sebe jako obyvatele východní části Středočeského kraje si trofám tvrdit, že mohu být s výsledkem spokojen. Pokud se nestane něco mimořádného, skončí období vlády ANO, v krajském zastupitelstvu nezasednou komunisté (tedy alespoň ne ti, kteří kandidovali pod hlavičkou strany...). A tentokrát i můj kandidát překročil klauzuli 5%. Přál bych si, aby se změnou nastalo transparentnější hospodaření kraje a doufám že alespoň některá z témat, které v převolebním programu prosazovala koalice TOP 09, Zelených a Hlasu se dočkají realizace. Vzhledem k programové blízkosti s Českou pirátskou stranou, která bude mít 12 zastupitelů je docela slušná šance, že se to podaří.   Karty od voličů jsou rozdány, novým zastupitelům přeji hodně zdaru a nezkazte si to ... :)

 

čtvrtek 3. září 2020

Respekt!

 Veškerý respekt patří Dr. Vystrčilovi, který uskutečnil oficiální návštěvu Tchaj-wanu a po dlouhých letech se stal vysoce postaveným ústavním činitelem, který i přes  výhružky komunistické Činy podpořil tamní demokratickou a na Číně nezávislou vládu. V prezentaci politické neschopnosti a servility dnešních dnů je to krásný pocit, když se o České republice píše opět s respektem ve světových médiích. Přeji Dr. Vystrčilovi hodně síly. Žijete dlouho a blaze...

úterý 2. června 2020

Ztichlá nádraží

Při každodenním cestování si již ani neuvědomuji, že po celé roky byl příjezd vlaků do stanice ohlášen a každé takové hlášení uvozeno znělkou. V devadesátých letech s automatizací nádražních hlášení vznikla pestrá kolekce úvodních znělek. V Chlumci nad Cidlinou cestující vítá “Ten chlumecký zámek”, lázeňské hosty v Poděbradech oblaží “Poděbradská brána”, hádejte, kde asi zní “Kolíne, Kolíne”? Tedy znělo. Charakteristická znělka s rekonstrukcí kolínského nádraží zmizela a byla nahrazena unifikovaným gongem. V Hradci Králové již neuslyšíme “Okolo Hradce” a v Praze už nás nevítá “Vyšehrad”. Správa železničních dopravních cest chce postupně všechny znělky sjednotit. Rozumějme nahradit všude stejným gongem. Zmizí tak zase jedna sympatická zvláštnůstka našich nádraží. Já myslím, že je to velká škoda, není mnoho zemí na světě, kde mají stanice své typické znělky. Více o hlášeních a také petice na zachování nádražních znělek najdete na stránce hlaseni.net Můžete si zde z archivu také poslechnout znělky, které již z kolejí zmizely...

sobota 30. května 2020

Studený máj

Studený máj, ve stodole ráj. Tak praví jedna z lidových pranostik. Jsem ŕad, že v rozmarech počasí, které jsou čím dál častější se alespoň toto pravidlo udrželo. Je také dobře, že nynější sice slabé , ale časově vytrvalejší deštíky dodávají půdě tolik potřebnou vláhu. Nebuďme smutní, že nám propršel víkend a že je chladno.  Vzpomeňme na moudra našich předků,  na kolo vyrazíme ještě mnohokrát, ale suchý a teplý květen by pro naši krajinu měl dalekosáhlé důsledky.

sobota 16. května 2020

Glosa

Od příštího pondělí pro nás vláda přichystala tak zvaný návrat k normálnímu životu. Záměrně píši tak zvaný, protože to má pochopiteelně háček. Roušek se zbavíme - teoreticky. Pokud budeme venku a sami. Přesněji v okolí 2 metrů nebude nikdo jiný. A co když se přiblíží na 185cm, rychle nasadit. Poodstupí do 208 cm a je to v pořadku? Z toho, co vím o biologii, mi vyplývá, že krom lidí a to ještě některých se ostatní tvorové, obzvláště viry, s měřením vzdáleností příliš netrápí.
 Otevřou se koupaliště a welness, fajn. A překvapení do vody mít roušku nemusíte. No ještě aby ano. To by se rázem koupání stalo kratochvílí pro hrstku příznivců waterboardingu. A těch u nás snad mnoho nebude...  Opalovat se v ní také nemusíte,  a na cestě z lehátka k vodě ji také není třeba nosit. To snad není nutné takhle explicitně jmenovat.  Kam byste ji asi pak odložili? Do kapsy plavek?
 Otevřou se také vnitřní prostory restaurací. A světe div se, nebudete se muset pokušet procedit jídlo či pití textilií před obličejem. Jakmile však vstanete od stolu, chraň vás ruka páně mít odkrytý obličej...
 Upřímně, nebylo by dobré ponechat něco také na úsudku lidí. Na selském rozumu. Proč by nemohly být pokyny vydávány formou doporučení, jako v některých severských zemích. Stále máme pocit, že vše musí být do puntíku příkazem, jak řekne strana a vláda?
Úspěšný týden všem a hlavně si zachovejme zdravý rozum. 😏

pátek 10. dubna 2020

Pár postřehů z časů epidemie

V posledních dnech nebo spíše týdnech má kdekdo potřebu komentovat současné dění, dokonce i ti kteří to jindy nedělali. Slýcháme mimořádné proslovy, projevy, politici sdělují své okamžité dojmy na sociálních sítích... tedy napsáno a řečeno již bylo mnoho, má řeč tedy bude prťavá. Spíše pár postřehů...
Jak se mění svět pod vlivem probíhající epidemie, od kterých jsme si naštěstí v našich zeměpisných šířkách již odvykli? To co jsme si ještě před pár týdny nedokázali představit je denní realitou. Je zajímavé si poslechnout z archivu zprávy našich médií. V době kdy byla Čína na hony vzdálená a jakási epidemie nového typu koronaviru byla v druhé polovině zpravodajského bloku, kdesi za domácí situací. Za rozborem toho, jak domácnosti v ČR hospodaří a jaké asi bude tempo ekonomického růstu v dalším čtvrtletí. Měli jsme představu, že naše hodnoty a zavedený způsob života jsou pevné a neotřesitelné, přece vše máme pevně ve svých rukou. Italský předseda vlády nás přesvědčoval o tom, že země je bezpečná a dva tři týdny karantény severních regionů problém vyřeší. 
Ukázalo se, že opak je pravdou. Bylo nám opět a důrazně připomenuto, že nejsme pány tohoto světa. Je to stejné rozčarování, které prožívala generace našich pradědů v letech 1917-1918, kdy světem ve třech vlnách prošla epidemie španělské chřipky. Tehdy, na počátku 20. století, byly vědecké poznání, pokroky v medicíně (např. bakteriální teorie o původu infekcí), ale i celková modernizace světa spojeny s představou o výsadním postavení lidstva na naší planetě... Světová veřejnost a nejen ta odborná zažila obrovskou frustraci, když čelila neviditelnému zabijáku v podobě španělské chřipky, se kterým si nevěděla rady.... trvalo desetiletí, než se tato frustrace z našich vzpomínek vytratila. Španělská chřipka je pro naši generaci zasunuta někde hluboko v paměti, z učebnice dějepisu si spíše pamatujeme bitvy první světové války, než tuto pro běh světa minimálně stejně zásadní událost. Uběhlo téměř na rok přesně sto let a byli jsme varováni znovu. Pevně věřím, že i přes zprávy z médií, které se na nás denně valí, ne v tak tragickém rozsahu jako před těmi sto lety. Bude toto varování stačit? To ukáže až čas. Přeji si, abychom si mohli odpovědět ano. Možná se stane běžným jevem, že lidé, kteří se necítí dobře i při běžných sezonních respiračních infekcích raději zůstanou doma. Možná si osvojíme zvyk chránit své okolí (když už se budeme muset vydat mezi ostatní) ústenkou, nebo jinou vhodnou ochranou. Možná budeme více přemýšlet, jaké potravinynakoupíme, co ještě můžeme doma zužitkovat, než prostě a jednoduše vyhazovat potraviny do odpadu. Možná zjistíme, že lze spoustu věcí zařídit na dálku, elektronicky, bez papírů či osobní návštěvy úřadů. Možná tato epidemie urychlí nástup telemedicíny (kterou se např. ve své praxi snažím s různou mírou úspěšnosti prosazovat již delší dobu). Neměli bychom se však vzájemně odcizit. Sociální izolace, odstup od druhých by něměly být našimi dlouhodobými společníky. Vlna solidarity, kterou vidíme v těchto dnech v naší společnosti, nám dává naději, že nám nejsou osudy druhých lhostejné a že když nám nedokáže pomoci stát, stále si ještě umíme pomoci sami. To jsou pro mne dobré zprávy, s naší společností to, navzdory některým poplašným zprávám z minulosti, nebude tak špatné :)
Nesmíme ale zapomínat, že svět se nezastavil. Všechny ostatní výzvy a problémy, kterým jsme čelili nezmizely mávnutím kouzelného proutku, resp. spíše nástupem celosvětové epidemie. Mysleme na to, že  bychom neměli rezignovat na naše snad již konečně úspěšně započaté snažení o trvale udržitelný rozvoj. Mějme na paměti, že i nadále se musíme snažit šetřit přírodními zdroji, recyklovat odpady, bránit devastaci naší krajiny. Ano po nějakou dobu musíme využívat jednorázové obaly, ale jakmile to bude možné mysleme na to, že již bylo dost plastů kolem nás. V médiích například dnes není prostor informovat o tom, že rok 2019 byl opět teplotně abnormální a rok 2020 pravděpodobně nebude výjimkou. Vzpomeňme si kolik dnů letošní zimu u vás doma ležel sníh, kdy naposledy toto jaro vydatně pršelo... Tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale slíbil jsem několik postřehů..
Všem čtenářům Vysoké zvěře přeji hodně sil a  zdraví nejen pro tyto dny, ale také (skoro by se chtělo říci zejména) pro dny, které přijdou po epidemii. Tehdy jich bude potřeba ještě více...