Vlakem za zážitky, žij cestuj, užívej... je tu opět léto a s ním i příležitosti pro letní cestování. Národní dopravce České dráhy spolu se Správou železničních dopravních cest připravili pro cestující na trati z Prahy do Hradce Králové hned několik netradičních zážitků.
Na rychlíkové spoje se po letech zařazují nové vagony s moderním designem, pohodlnými sedadly, palubním informačním systémem a klimatizovaným interiérem. Škoda, že cesta po jednom z nejmodernějších koridorů v ČR, kde rychlíky místy dosahují rychlosti i 120 km v hodině, trvá tak krátce. V Hradci Králové jste ani ne za 120min, za tu dobu si cestující ani nestačí palubního komfortu dostatečně užít. Proto se již zmiňovaná dvojice společností rozhodla vyloučit jednu z traťových kolejí, využít letního počasí k opravám a modernizaci a tím nabídnout možnost déle (a považte za stejnou cenu) zůstat na palubě vlaku. Ale k tomu později.
Pojďme si přiblížit několik lákadel, která vás na cestě mohou potkat. Začněme v Praze na hlavním nádraží. Ještě před příjezdem vlaku (souprava se po příjezdu z Hradce Králové ihned otáčí a vrací) je možné uzavírat sázky na délku zpoždění přijíždějící soupravy a z toho plynoucí zpoždění na odjezdu vašeho vlaku na Hradec. Jakmile se podaří vyjet ze stanice, po krátké zastávce ve Vysočanech se otevírá cesta do širokého a úrodného Polabí. Je škoda si krajinu neprohlédnout podrobněji. V nedaleké stanici Mstětice tedy přibrzdíme, při rychlosti 20-30km/h je možné si prohlédnout doslova každý keř či travinu podél trati. Pozvolna se přiblížíme k Čelákovicím, zde pod vrchem zvaným Šibeňák se na 5-20 minut (dle počasí, taku vzduchu a podobně) zastavíme. Jakmile mají všichni spočítaná stébla na louce (která na výslunné ploše kopce tvoří zaímavá stepní společenstva) je možné v cestě pokračovat. Na chvilku ještě přibrzdíme ve stanici Čelákovice, aby bylo možné zhodnotit, jak pokračují stavební práce. Potom již přes Lysou nad Labem (místo známé konání četných výstav, ale teké rodiště Bedřicha Hrozného, překladatele starověkého klínového písma) míříme směrem k Nymburku. Před Nymburkem by byla škoda nepodívat se, jaké plodiny se pěstují na polích v Polabí. Pšenici, ječmen, zavlažovaná pole se zeleninou je lépe zhodnotit ze stojícího vlaku. Mezi dobrodružné vsuvky patří skutečnost, že pokud vystupujete v Nymburce a máte to tedy domů ani ne 5 minut, nemůžete si být nikdy jisti, za jak dlouhou dobu vaše nohy skutečně spočinou na nymburském nástupišti. Zde můžeme vidět další z technických počinů SŽDC. Přestože nabýváte dojmu, že již máte 15-30 minut zpoždění, na tabuli odjezdů se zpravidla žádná zpoždění nenačítají. Tedy vlak je tu přesně a odjíždí na čas (lhostejno, že si tu často ještě několik více minut postojíte). Potom vás již čeká lázeňské město Poděbrady (10 km cesta trvá něco mezi 5-25 minutami). Zde již není přítomen časoprostorový zlom z nymburského nádraží a většinou se dozvíte i skutečné zpoždění, nebo řekněmě čas věnovaný prohlídce okolí trati za cenu standardní jízdní doby. Autor textu, zde většinou vystupuje, tedy zatím nemůže podat spolehlivé svědectví o dalších dobrodružstvích nachystaných na trase. Z nádražního hlášení je možné tušit další příslib dobrodružství mezi Hradcem Králové hl.n. a Hradcem Králové Slezským předměstím, kde je pro cestujcí nachystána jízda vyhlídkovým autobusem náhradní přepravy.
Pokud vás předchozí řádky zaujaly pospěště, nabídka je časově omezená, dle výlukových vývěsek trvá do 16.7.2017. Ale je samozřejmě možné, že bude pro velký zájem cestujcích prodloužena. Hezké cestovatelské léto všem příznivcům železnice!