Těsně před Štědrým dnem přináší Vysoká zvěř velmi pravděpodobně poslední příspěvěk tohoto kalendářního roku. Jak bylo přislíbeno, budeme se věnovat štědrovečerní tabuli, jak ji připravovali naši předci.
Vánoční svátky patřily odedávna k nejvýznamnějším dnům v roce. Štědrý den a především pak večeře měla být událostí, při které neměl chybět nikdo z rodiny. Jelikož celé období adventu je protkáno pestrou nití zvyků, pověr a rituálů, není divu, že rovněž ke štědrovečerní tabuli se váže řada rad a doporučení, které mají zajistit příznivý průběh roku příštího. Jak jsme již zmiňovali, u štědrovečerní tabule neměl chybět nikdo z členů rodiny. To však mělo svá úskalí. Lichý počet hostů u stolu znamenal, že někdo přebývá a do roka zemře. Lidé řešili tuto situaci různě, kromě pozvání hosta k večeři, aby byl sudý počet stolovníků, bylo možné na stole přichystat jedno místo navíc. Kmotřička s kosou totiž chalupy obcházela ještě před večeří. Shledala-li, že je vše v pořádku, kolik lidí skutečně u večeře sedí, již nekontrolovala. Zároveň byla tabule přichystána pro případ, že by dorazil nečekaný host.
Samotné uspořádání stolu, mělo také svá pravidla. K večeři mělo být přichystáno 9 chodů. Jelikož u chudých lidí, nebylo prostředků na jídlo o tolika chodech, lidé počítali jako samostatný chod například i jablíčka nebo oříšky, které nikdy na stole nesměly chybět. Chtěl-li hospodář, aby i v příštím roce byla všeho hojnost, na stole nesměla chybět miska s čočkou a hrachem. Čočka zajistila do dalšího roku peníze a hrách byl symbolem dobré úrody. Česnek a cibule zase chránily všechny členy rodiny před nemocemi a zlými silami. A jaký byl hlavní chod? Můžeme říci, že hlavní jídlo se lišilo kraj od kraje. Dnes je téměř v každé rodině hlavním chodem ryba, nejčastěji kapr. Tak tomu však nebylo vždy. Ryby byly odedávna postním jídlem a tak, byla jejich cesta na vánoční stůl zpočátku pomalá. Nejdříve se podávaly na jihu Čech, kde bylo rybníkářství tradičním zdrojem obživy. Například ve východních Čechách se servírovala tmavá švestková omáčka s uzeným masem a bramborovým knedlíkem. Na závěr se ještě podávaly peciválky polévané sirobem.
Ještě jedna rada, všechno na stůl muselo být v dosahu, aby nikdo nemusel od stolu odcházet. Věřilo se, že ten, kdo by od stolu odešel, by již za rok k tabuli neusedl.
Často vážně, občas s vtipem, někdy velmi stručně zvěčněné názory na události v našem okolí. Blog na vlnové délce 555 nm.
Blog "Vysoká zvěř" slaví 10 let existence :) Děkujeme čtenářům za přízeň ...
.
čtvrtek 23. prosince 2010
středa 22. prosince 2010
Krásné prožití vánočních svátků
Všem čtenářům i náhodným návštěvníkům blogu "Vysoká zvěř" přeji, aby několik desítek hodin, které zbývají do Štědrého dne, prožili co nejklidněji, beze spěchu a zbytečné nervozity. Pod vánočním stromečkem abyste se pak sešli se všemi, které máte rádi a společně rozbalili dárečky od Vašich blízkých. Hodnota každého takového dárku nespočívá v jeho ceně, ale v jeho samotné existenci, v tom, že si někdo blízký vzpomněl a chtěl Vám udělat radost. Přeji Vám, abyste takových cenných dárků nalezli co nejvíce :-)
Vysoká zvěř se však nehodlá uložit k zimnímu spánku, byť to tak mohlo v posledních týdnech vypadat. Do Štědrého dne se ještě budete moci těšit na několik rad, jak by podle našich předků měl vypadat Štědrovečerní stůl, aby se Vám i v dalším roce dařilo.
Vysoká zvěř se však nehodlá uložit k zimnímu spánku, byť to tak mohlo v posledních týdnech vypadat. Do Štědrého dne se ještě budete moci těšit na několik rad, jak by podle našich předků měl vypadat Štědrovečerní stůl, aby se Vám i v dalším roce dařilo.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)